instalacja kina domowego

Wielbiciele oglądania filmów na dużym ekranie nie muszą już tego robić w zatłoczonych salach kinowych. Odkąd pojawiło się kino domowe możemy mieć kino w zaciszu własnego domu. Instalacja kina domowego wymaga jednak odpowiedniego sprzętu i okablowania. Trzeba także odpowiednio zaplanować jego rozmieszczenie.

Zanim podejmiemy decyzję o zakupie kina domowego wybierzmy dla niego miejsce. Kino domowe warto umieścić w oddzielnym, przeznaczonym tylko do oglądania filmów, pomieszczeniu. W czasie, kiedy my zajmiemy się oglądaniem filmu, pozostali domownicy bez przeszkód będą mogli zająć się swoimi obowiązkami. Nikt nie będzie sobie wchodził w drogę. Na rynku jest bardzo duży wybór sprzętu służącego zarówno do odsłuchiwania muzyki, jak też do kina domowego. Jest to sprzęt zróżnicowany pod względem funkcjonalności, mocy, jakości i przeznaczenia.

Na komfort oglądania filmów wpływ ma nie tylko ten podstawowy sprzęt, ale także system sterowania, okablowanie gniazd, głośników, zasilaczy i systemu połączeń. Wybierając konkretny model uwzględnijmy metraż pomieszczenia, w którym go ustawimy. Efekt audiowizualny będzie zadowalający pod warunkiem, że wszystkie elementy wchodzące w skład kina domowego zostaną we właściwy sposób połączone i rozmieszczone. Jeśli nie jesteśmy zorientowani na bieżąco w nowościach na rynku sprzętu elektronicznego, lepiej do montażu kina domowego zatrudnić profesjonalistę.

Podstawowym elementem kina domowego jest telewizor plazmowy lub telewizor LCD. Zamiast telewizora możemy zdecydować się także na ekran i projektor. W przypadku tego ostatniego rozwiązania konieczne jest dysponowanie dużym i bardzo dobrze zaciemnionym pomieszczeniem. Kolejnym elementem kina domowego jest urządzenie umożliwiające odtwarzanie płyt DVD, czyli popularne DVD. Urządzenie to odtwarza płyty DVD w standardzie Dolby Digital, Dolby ProLogic i DTS. Konieczny jest także amplituner, 3 przednie kolumny (umożliwiają słuchanie dialogów), 4 kolumny boczne (po dwie na każdy bok), 2 tylne kolumny (odsłuch efektów przestrzennych) i subwoofer generujący niskie dźwięki zapewniające prawidłowe brzmienie efektów specjalnych.

domowe kinoCoraz częściej zamiast kina domowego pojawia się system Multiroom. Dzięki temu systemowi możliwe jest jednoczesne nagłośnienie kilku pomieszczeń. System Multiroom najwygodniej jest instalować w chwili budowy domu. Dodatkowe przewody, których wymaga ten system, zostaną wtedy schowane w ścianach przy okazji kładzenia tynków. System Multiroom można instalować w domach już zamieszkałych, jest to jednak bardziej skomplikowane.