Jeśli jesteś początkującym użytkownikiem kina domowego, cały ten żargon i różne technologie mogą być nieco przytłaczające na samym początku. Ale nie obawiaj się, to właśnie tutaj, w Aperion Audio, pomożemy Ci uporządkować wszystko, co musisz wiedzieć, a nawet obalić kilka mitów po drodze. Ten artykuł poprowadzi Cię przez obsadę postaci w konfiguracji kina domowego, jak również obejmie ich funkcje.

Centrum

Kanał centralny to pojedynczy głośnik, który zazwyczaj umieszczony jest nad lub pod telewizorem. Miłośnicy audio czczą głośnik centralny jako najważniejszy głośnik w systemie kina domowego. Powód jest dwojaki. Po pierwsze, jest to głośnik ciężko pracujący, wytwarzający więcej dźwięku niż wszystkie inne głośniki razem wzięte. A po drugie, jest to głośnik, z którego pochodzi większość dialogów. Odłączenie głośnika centralnego spowoduje, że będziesz musiał czytać z ruchu warg, aby śledzić film. Głośnik centralny różni się od starego głośnika stereo na kilka sposobów:

  • Jego rozmiar i kształt pozwalają na umieszczenie go na monitorze telewizora lub w jego pobliżu. Zwykle nie jest przeznaczony do odtwarzania naprawdę niskich basów. Wielu inżynierów uważa, że głośniki działają lepiej, jeśli nie są w stanie odtworzyć basów, ponieważ na niskie częstotliwości tak bardzo wpływają powierzchnie wokół głośnika. W przypadku kanałów centralnych Aperion, zaprojektowaliśmy je specjalnie pod kątem przejrzystości dialogów poprzez zwiększenie mocy wyjściowej częstotliwości, które wytwarza ludzki głos, w zakresie tonów średnich.

Inną taktyką inżynieryjną, którą stosujemy w naszych zestawach Intimus 5C i Verus Grand Center jest tzw. konfiguracja pionowa. Jest to wymyślny sposób na powiedzenie, że głośnik wysokotonowy znajduje się bezpośrednio nad głośnikiem średniotonowym. Utrzymanie głośnika wysokotonowego i średniotonowego w układzie pionowym, podczas gdy głośniki niskotonowe znajdują się po bokach, zapewnia, że głośnik nadal działa dobrze w różnych pozycjach siedzących i że nawet jeśli ludzie nie znajdują się bezpośrednio przed głośnikiem (nazywane również "poza osią"), nadal będą słyszeć dźwięk, który jest dokładny.

Głośniki przednie

Głośniki przednie są pozostałością po klasycznej konfiguracji z dwoma głośnikami z dawnych czasów. Zazwyczaj znajdują się one po lewej i prawej stronie telewizora. Te głośniki prowadzą podwójne życie. W swoim życiu w kinie domowym obsługują większość ścieżki dźwiękowej i efektów pozaekranowych. W trybie stereo przekształcają się w główne głośniki, gdy słuchasz płyt CD. Na szczęście konwencjonalne pełnozakresowe głośniki stereo lub głośniki półkowe z subwooferem sprawdzają się w obu tych zastosowaniach.

Te głośniki różnią się od Twoich starych głośników, ponieważ:

  • Dołożono większych starań, aby przetworniki wysokich częstotliwości znalazły się blisko poziomu uszu. Są one dopasowane do przetworników w pozostałych głośnikach kina domowego. W dzisiejszych czasach kanały przednie są zwykle mniejsze niż przed powstaniem kina domowego. Jednym z powodów jest estetyka, mogą one łatwiej wtopić się w wystrój wnętrza, ale postęp technologiczny, taki jak cyfrowe przetwarzanie dźwięku (DSP) w amplitunerach A/V, pozwolił mniejszym głośnikom uzyskać większy dźwięk. Inną sztuczką inżynieryjną jest uczynienie głośników mniej wrażliwymi, czyli wymagającymi większej mocy do wytworzenia tego samego dźwięku w decybelach, co może zwiększyć ilość basów, które można uzyskać z mniejszego głośnika. Tak długo, jak używasz wzmacniacza o odpowiedniej mocy, nadal będziesz w stanie podkręcić głośniki tak głośno, jak tylko chcesz.

Głośniki surround

Głośniki surround znajdują się po bokach lub za tobą w konfiguracji kina domowego, a ich zadaniem jest wypełnienie atmosfery i innych efektów tła w ścieżce dźwiękowej filmu. Jeśli masz jeden zestaw dwóch głośników surround, to masz system 5.1. Jeśli masz dwa zestawy, wtedy masz system 7.1. Istnieją dwie szkoły myślenia, jeśli chodzi o najlepszą konstrukcję głośnika surround:

1.Dolby Labs zaleca użycie głośnika półkowego (może być taki sam jak przedni i centralny) ustawionego tak, aby znajdował się nieco wyżej niż poziom uszu. 2.THX, z drugiej strony, jest orędownikiem konstrukcji dipolowej. Co to jest głośnik dipolowy, zapytacie? Oto krótkie objaśnienie:

Szybka lekcja o głośnikach dipolowych:

Głośnik dipolowy to taki, który posiada dwa zestawy przetworników, które strzelają w przeciwnych kierunkach. Te dwa zestawy przetworników nie są ze sobą w fazie. Oznacza to, że kiedy jeden z nich wysuwa się na zewnątrz, drugi wycofuje się z powrotem do obudowy. Rozważmy to, jeśli podłączymy dwa identyczne głośniki poza fazą i będziemy w równej odległości od nich, nie usłyszymy żadnego z nich bez odbić od pomieszczenia. Podczas gdy jeden głośnik wytwarza ciśnienie w powietrzu, drugi je rozrzedza. W rezultacie fale te wzajemnie się znoszą.

Teraz, jeśli umieścisz te głośniki obok siebie i umieścisz je na ścianie w równej odległości od siebie, usłyszysz dźwięk odbity. To sprawia, że dźwięk jest bardzo rozproszony i trudny do zlokalizowania. Chodzi o to, że zamiast słyszeć dźwięk wystrzeliwujący do Ciebie z konkretnego miejsca głośnika, będziesz słyszał go w całym pomieszczeniu, co stworzy bardziej realistyczne i otaczające doświadczenie.

Innym rodzajem głośnika surround jest bipol, czyli głośnik z dwoma zestawami przetworników, które pracują ze sobą w fazie. Ten typ głośnika jest czymś pośrednim między tradycyjnym głośnikiem przednim a dipolem. Nie zapewnia on tak rozproszonego dźwięku jak głośnik dipolowy, ale ma znacznie szersze pole dźwiękowe niż zwykły głośnik. Nasze Surround'y Verus posiadają przełącznik, dzięki któremu można przechodzić pomiędzy trybami dipolowym i bipolowym, w zależności od tego, który z nich jest najlepszy dla danego umiejscowienia głośnika i sposobu użytkowania. Dla porównania, nasze głośniki Intimus 4BP są wyłącznie bipolowe.

Subwoofer

Subwoofer jest głośnikiem, który jest dedykowany do wykonywania jednej i tylko jednej rzeczy, wytwarzania głębokiego, potężnego basu. Bez subwoofera, lub "suba", nie uzyskasz tego trzewnego uczucia "uderzenia w jelita", które może dostarczyć kino domowe wyposażone w potężny bas. Z tego powodu, subwoofer w znacznym stopniu przybliża Cię do akcji filmu i sprawia, że wydaje się on o wiele bardziej realnym doświadczeniem. Subwoofer jest elementem .1 w konfiguracji 5.1 lub lepszej. Niektórzy ludzie używają nawet dwóch subów w konfiguracji ".2″, aby upewnić się, że cały pokój jest wypełniony basem. Więcej o ustawieniu subwoofera i jego umiejscowieniu można przeczytać tutaj.

Kanały wysokości

Najnowszym osiągnięciem w technologii kina domowego po stronie audio są nowe formaty surround, takie jak Dolby Atmos i DTS: X, które wykorzystują kanały wysokościowe, czyli głośniki, które emitują dźwięk ponad słuchaczem. Odbywa się to za pomocą głośników sufitowych lub głośników zaprojektowanych specjalnie jako kanały wysokości z przetwornikami skierowanymi ku górze. Efektem współpracy wszystkich głośników jest bardziej trójwymiarowe pole dźwiękowe, w którym dźwięki rozchodzą się po całym pomieszczeniu, a nie tylko z boku na bok i z przodu do tyłu. Pozwala to na panoramowanie dźwięków w górę i sprawia wrażenie, że dźwięki poruszają się nad głową słuchacza. Kanały wysokości są dodawane parami i większość amplitunerów, które obsługują Atmos lub DTS: X pozwoli na maksymalnie cztery kanały wysokości. Jeśli masz 11-kanałowy amplituner, możesz zasilić system 7.1.4, który jest konfiguracją 7.1 z czterema dodatkowymi kanałami wysokości. Jeśli chodzi o umiejscowienie, zazwyczaj pierwszy rząd kanałów wysokości znajduje się przed pozycją siedzącą o 1-2 stopy, a drugi rząd za nią o 1-2 stopy.

Przednie szerokie kanały

Tych głośników nie spotyka się w wielu zestawach kina domowego, ale jest to dodatkowa para głośników umieszczona szerzej niż kanały przednie i zwykle rozmieszczona nieco bliżej pozycji odsłuchowej. Dają one szerszą scenę dźwiękową, a niektóre tryby przetwarzania amplitunera, takie jak Dolby Atmos lub Audyssey DSX, mogą tworzyć unikalną zawartość kanałów dla tych głośników, podobnie jak kanały wysokości. Nie ma wątpliwości, że kanały wysokościowe stają się coraz bardziej popularne w świecie kina domowego, ale przednie szerokie kanały prawdopodobnie pozostaną cechą, która nigdy tak naprawdę nie zyska uznania nikogo poza najbardziej oddanymi entuzjastami kina domowego.

To podsumowuje nasze spojrzenie na wszystkie możliwe głośniki, które składają się na zestaw kina domowego. Jeśli dopiero zaczynasz zajmować się tym hobby, mam nadzieję, że to pomogło ci zacząć i pokazało wszystkie opcje, które możesz rozważyć. Dzięki za przeczytanie i miłego słuchania!