sterowanie multiroom

Nowoczesne systemy inteligentnych instalacji stały się w dzisiejszych czasach nie tylko synonimem bezpieczeństwa, ale również i rozrywki. Dzięki nim możemy w domach kreować i zarządzać, według własnych upodobań, telewizją, radiem czy plikami muzycznymi.

Systemy te, zwane multiroom, rozprowadzają dźwięk i obraz z jednego centralnego urządzenia do wielu pomieszczeń równocześnie. W każdym pomieszczeniu w którym umieścimy głośniki, można słuchać muzyki, nie koniecznie tej samej, i trzeba do tego kupować kilku zestawów hi-fi. Wielką zaletą jest też to, że w jednym miejscu możemy zgromadzić całą domową płytotekę i filmotekę, jest ona równocześnie zawsze dostępna dla wszystkich domowników. Bardzo często w jednym domu jest kilka telewizorów, multiroom pozwala na odtwarzanie w jednym pokoju meczu dla taty, a w drugim bajki dla dziecka.

System umożliwia też stworzenie prywatnej sali kinowej, z wysoką jakością dźwięku i obrazu. Projektor wraz z ekranem można ukryć po skończonym pokazie w specjalnych schowkach w ścianie lub suficie. Również głośniki we wszystkich pomieszczeniach są umieszczone dyskretnie, nie ma konieczności instalowania kolumn zajmujących mnóstwo miejsca.

Fonoteka na serwerze

Podstawą multiroomu jest jednostka centralna, a do tego jej źródło, czyli do wyboru: serwer, tuner radiowy, telewizja kablowa, smartfon, komputer czy tablet. Mogą być umieszczone w dowolnym miejscu w domu, nawet nie używanym często, ponieważ sterowanie całym systemem odbywa się za pomocą pilota. Można też w każdym pomieszczeniu gdzie tego chcemy, umieścić nieduży panel dotykowy i dzięki niemu odtwarzać muzykę czy filmy, regulować dźwięk, sterować konsolą do gier, tworzyć listy odtwarzania muzyki oraz zaprogramować różne funkcje dodatkowe jak np. ulubioną muzykę jako dźwięk pobudki.

Multiroom pozwala więc na organizację i przechowywanie w jednym miejscu całej biblioteki filmowej i muzycznej, umożliwiając równocześnie nieograniczoną możliwość korzystania z nich we wszystkich innych wybranych miejscach. Liczba tych miejsc jest nieograniczona, zależy tylko od nas, możemy połączyć dwa pokoje ale i dwadzieścia.

Zaplanujmy montaż inteligentnego systemu już podczas budowy

panel sterowania multiroomMontaż inteligentnego centrum rozrywki nie jest łatwy i w każdej chwili możliwy. Warto o nim pomyśleć już w chwili rozpoczęcia budowy lub podczas gruntownego remontu. Punktem wyjścia jest okablowanie i przemyślane rozmieszczenie centrali sterowania oraz pozostałych elementów. Inteligentne centrum rozrywki to nie jest też mały wydatek, w zależności od jakości i ilości elementów może kosztować nawet 20-30 tysięcy złotych w wersji podstawowej. Wersje bardziej rozbudowane, z zaawansowanymi funkcjami, mogą kosztować nawet dwa razy więcej.