Zjawiskiem, które w naszym kraju ma stosunkowo młodą historię jest kino domowe. Intensywnie zaczęło rozwijać się na początku XXI wieku. Nie uniknęło błędów, ale dzisiaj zdaje się wychodzić na prostą.
Jeżeli zastanawiamy się nad zakupem kina domowego, powinniśmy pod uwagę wziąć kilka podstawowych kwestii. W pierwszym etapie musimy określić wymiary i kształt pomieszczenia, w którym zamierzamy umieścić kino domowe. Informacje te są nam niezbędne do tego, aby wybrać właściwy model sprzętu. Następnie należy zamocować miejsce, na którym umieszczony zostanie odbiornik TV bądź też ekran wyposażony w projektor. W pierwszym wypadku jest to kwestia mało skomplikowana: wystarczy wyznaczyć centralne miejsce pokoju, a następnie wokół niego umieścić cały sprzęt grający. W drugim wypadku lepiej zasięgnąć porady specjalistów, którzy znają się na tego typu zagadnieniach. Do czynników, które wpływają na dobór projektora, zalicza się ilość światła w pomieszczeniu.
Jeżeli pomieszczenie jest jasne, niezbędny będzie zakup telewizora LCD charakteryzującego się wysokim kontrastem. Wybór projektora i pasującego do niego ekranu podyktowany jest także klasą tego pierwszego urządzenia oraz charakteryzującymi go parametrami technicznymi. Zaleca się zachowanie szczególnej ostrożności przy planowaniu wielkości ekranu. Równie ostrożnie należy podejść do odległości ekranu od projektora. Te dwa parametry pozostają ze sobą w ścisłym związku. Trzeba pamiętać, że nie każdy projektor zapewni nam dobry obraz z odległości sześciu metrów. Najczęściej będzie to obraz niskiej jakości, którego nie będziemy chcieli oglądać. A przecież prawdzie kino domowe to przede wszystkim obraz o nadzwyczaj dobrej jakości. Do tego dochodzi świetna oprawa dźwiękowa.
Na samym początku warto więc zadać sobie pytanie: czy naprawdę musimy stawiać na konfigurację 7.1? Pamiętać trzeba, że tak naprawdę niewiele jest filmów, które mają taką ilość odrębnych kanałów. Na ogół wystarczy w zupełności jedynie pięć głośników oraz subwoofer. Takie rozwiązanie zadowoli większość prawdziwych kinomaniaków. Kino domowe to zawsze konieczność zakupu odpowiedniego okablowania. Warto pamiętać o tym już na etapie planowania inwestycji. Systemy, które wykonane zostały w sposób w pełni profesjonalny, posiadają wszystkie niezbędne przewody, które umieszczono w ścianie oraz suficie. Nie ma konieczności stosowania dodatkowych kabli. Z pewnością warto skorzystać z pomocy profesjonalnych firm, które zajmują się tego rodzaju instalacjami. Kiedy cała część wizualna jest zaplanowana, można przystąpić do wyboru elektroniki.
Amplituner to serce każdego kina domowego. Jego obecność pozwala nam na zastosowanie opcji multiroom, która godna jest uwagi. Teraz przychodzi kolej na chyba najtrudniejszą decyzję: musimy zdecydować, w jakie głośniki chcemy zainwestować. Tu pojawia się dylemat: głośniki niewidzialne, ukryte w suficie lub ścianie, czy też te klasyczne? Do wyboru mamy również system designerski, który idealnie sprawdzi się niemalże w każdym nowoczesnym wnętrzu. Dobrze poradzić się tutaj specjalistów, których z pewnością nie znajdziemy w markecie. Przed podjęciem ostatecznej decyzji zastanówmy się, czy na pewno chcemy wydać niemałe pieniądze na kin domowe, czy może wystarczy nam sprzęt hi – fi. Na koniec nie pozostaje nam nic innego, tylko decyzja, czy czujemy się na siłach, żeby przeprowadzić samodzielnie dobór, instalację, podłączenie oraz konfigurację takiego systemu, czy