zestaw kina domowego

Zaawansowani i zaznajomieni z tematem użytkownicy sprzętu audio oraz video doskonale znają swoje oczekiwania i nie mają problemów z ich sprecyzowaniem. Ich jedynym zmartwieniem są środki finansowe niezbędne do realizacji swoich zamierzeń.

Ci, którzy czytają nasze publikacje, ale są początkujący, często zadają pytania koncentrujące się wokół wyboru najlepszego rodzaju sprzętu. Koncentrują się zwłaszcza na dylemacie między dwukanałowym stereo a wielokanałowym kinem domowym. Śledząc zmiany na rynku, można dojść do wniosku, że najlepszym rozwiązaniem jest wybór systemu kina domowego. Kiedy jednak przyjrzymy się temu zagadnieniu bliżej, okaże się, że system kina domowego to przede wszystkim moda czy trend, który wypromowany został ze względów czysto komercyjnych. Przyjrzymy się wszystkim „za” i „przeciw”.

Na początek odtwarzanie muzyki. Na rynku muzycznym największy segment zajmują się nagrania dwukanałowe. Z pewnością w najbliższym czasie nic się w tej kwestii nie zmieni. Argument mówiący więc, że wielokanałowe systemy kina domowego będziemy wykorzystywać do odtwarzania również wielokanałowych nagrań muzycznych nie ma racji bytu. Jeżeli się to zmieni, to w bardzo odległej przyszłości, którą dzisiaj nawet trudno przewidzieć. Gra nie warta więc świeczki. Aby odtworzyć dwukanałowe nagrania, w zupełności wystarczy nam dwukanałowy sprzęt grający. Na rynku znajdziemy wprawdzie rozwiązania, które pozwolą nam stworzyć dźwięk o większej ilości kanałów, wykorzystując do tego zapis dwukanałowy. Znawcy tematu twierdzą nawet, że pozwoli to uzyskać bardzo dobre zmiany w jakości dźwięki. Na chwilę obecną zdaje się to być jednak tylko teorią, którą trudno potwierdzić powszechnie dostępnymi urządzeniami.

Tutaj warto wspomnieć, że wielokanałowym efektom, na które nieraz możemy się natknąć, tak naprawdę daleko jest do ideału. Systemy wielokanałowe stosowane do odtwarzania muzyki to w istocie marnotrawstwo sprzętu. Lepiej więc za o wiele mniejsze pieniądze kupić system dwukanałowy, który zapewni nam wcale nie gorszą, a często nawet o wiele lepszą jakość dźwięku. Zwiększenie ilości kanałów jest natomiast korzystne przy odtwarzaniu filmów. Ścieżki filmowe zapisane są wielokanałowo. W związku z tym do pełnego i niczym nie skrępowanego odbioru niezbędny jest sprzęt wielokanałowy. Nie znaczy to jednak, że stosowanie systemu dwukanałowego można sobie w ogóle darować.

sala kina domowegoSystem dwukanałowy nadal może zapewnić nam dobrą ścieżkę filmową pod względem barwy, dynamiki oraz efektów przestrzennych. Decydując się na odtworzenie filmu za pomocą systemu dwukanałowego, tracimy przede wszystkim warstwę efektów, które określane są jako przód – tył. Niektórzy odczuwają również brak głośnika centralnego. Dobre kolumny i wysokiej jakości elektronika zawsze jednak poprawią jakość dźwięku. Jakie wnioski? Kino domowe to rozwiązanie dla wielkich fanów kina, którzy każdy film oglądają w wielkim skupieniu i czekają na najwyższą jakość.