system multiroom

Domowe systemy audio przeżywają obecnie swój prawdziwy rozkwit – producenci dbają bowiem o to, aby nieustannie pojawiały się nowe technologie. Coraz większą popularnością cieszy się system multiroom.

Multiroom to nazwa bardzo nowoczesnego systemu, który umożliwia nam rozesłanie sygnały nie tylko dźwięku, ale również obrazu z jednego pomieszczenia w domu do kilku innych w tym samym czasie. Cechą wyróżniającą ten system od innych domowych systemów multimedialnych jest to, że pozwala on na słuchanie w tym samym czasie, w różnych pomieszczeniach innej muzyki. Przy czym do jej odtwarzania wykorzystywane jest jedno urządzenie.

Działanie systemu multiroom doskonale objaśnia system centralnego ogrzewania, które obecne jest we współczesnych domach. Ciepło rozprowadza się po domu za pomocą rur i kaloryferów. Podobnie w systemie multiroom mamy jednostkę centralną, która rozprowadzana sygnał do wybranych pomieszczeń. Sercem każdego systemu multiroom jest jednostka główna. Określa się ją również mianem źródła oraz kontrolera. Może mieć postać tunera radiowego, serwera, na którym umieszczone są pliki muzyczne bądź telefonu iPhone. W tym ostatnim wypadku niezbędna jest specjalna przejściówka. Kontroler umieszcza się najczęściej albo w garderobie albo w pokoju multimedialnym.

sterowanie systemem multiroomZa sterowanie systemem odpowiada przenośny panel sterujący. Daje on nam możliwości podobne do tych, które oferuje zwykły pilot. Sięgając po niego, możemy na przykład po głosić lub przyciszyć muzykę, zmienić stację radiową bądź album muzyczny, który jest odtwarzany. To, jak rozmieścimy głośniki, uzależnione jest tylko i wyłącznie od naszej fantazji i aktualnych oczekiwań i potrzeb. System multiroom umożliwia nam słuchanie muzyki nie tylko w salonie czy kuchni, ale również w łazience. Jest to świetna propozycja dla tych wszystkich, którzy posiadają w swoim domu więcej niż jeden telewizor. W Polsce systemy te dostępne są od około sześciu lat, a ich popularność nieustannie rośnie.