Air Motion Transformer (AMT) jest rodzajem przetwornika elektroakustycznego. Wynaleziony przez wybitnego fizyka i naukowca, dr Oskara Heila (1908-1994). Działa on na innej zasadzie transdukcji niż inne konstrukcje głośnikowe, takie jak ruchoma cewka, planarne głośniki magnetyczne lub głośniki napędzane elektrostatycznie i nie powinny być mylone z głośnikami planarnymi lub prawdziwymi głośnikami wstęgowymi. W przeciwieństwie do głośnika wstęgowego planarnego, membrana głośnika AMT ma kształt plisowany, podobny do mieszka. Głośnik AMT przemieszcza powietrze poprzecznie w ruchu prostopadłym za pomocą wytrawionego w metalu, pofałdowanego arkusza wykonanego z folii z politereftalanu etylenu (PET). Ścieżka obwodu wytłoczona na membranie PET, działa jak zespół cewki drgającej. Membrana (teraz, jako jednostka) jest umieszczona pomiędzy czterema stosami stalowych nabiegunników ustawionych pod kątem 45° w obrębie kwadratowego, przeciwstawnego pola magnetycznego o wysokim natężeniu. Transformator powietrzny z foli± odsłonięt± pod k±tem 180° zachowuje się jak dipol, wzbudzaj±c równocze¶nie przednie i tylne fale akustyczne.

Jak to działa?

Membrana odsuwa się od siebie i wysuwa do przodu w fizycznym ruchu podobnym do tego, który obserwujemy, gdy akordeon jest wciskany i wysuwany, aby przepompować powietrze przez komory stroikowe, aczkolwiek w znacznie mniejszym zakresie ruchu. W rezultacie otrzymujemy przetwornik dipolowy o niezwykle szybkiej odpowiedzi, co jest możliwe dzięki niezwykle niskiej masie polietylenowego substratu i znacznie mniejszej odległości jaką pokonuje on podczas każdego "wychylenia" w porównaniu do przetwornika dynamicznego. W tym aspekcie technicznym, ma on cechy wspólne z przetwornikiem elektrostatycznym.

Odczuwalny ruch każdego ugięcia membrany jest bardzo mały, ale z powodu pofałdowanej struktury, więcej powietrza jest poruszane niż w przypadku konwencjonalnego stożka lub przetwornika elektrostatycznego o tej samej powierzchni. Dla porównania, standardowa listwa AMT o szerokości 25 mm (1 cal) posiada funkcjonalną powierzchnię membrany porównywalną do okrągłego stożka dynamicznego o średnicy 200 mm (8 cali). Pofałdowana konstrukcja przetwornika, w połączeniu z niewielkim zakresem ruchu, oznacza, że AMT działa jak punktowa wersja większego przetwornika, co z natury skutkuje niższymi zniekształceniami reprodukcji dźwięku. Prędkość powietrza opuszczającego membranę jest około pięć razy większa niż prędkość właściwej struktury przetwornika, stąd nazwa Air Motion Transformer.

Zastosowanie/użycie

Chociaż AMT nadaje się bardzo dobrze do wysokich częstotliwości, może odtwarzać dźwięk do 650 Hz. W związku z tym, najbardziej powszechnym zastosowaniem przetwornika AMT w elektronice użytkowej jest obecnie przetwornik średnio-wysokotonowy lub wysokotonowy w wysokiej klasy głośnikach wielodrożnych, czasami w połączeniu z tubami, lub w przypadku produktów głośnikowych Precide, z głośnikiem niskotonowym skierowanym w górę.

Na rynku głośników wysokotonowych, AMT konkuruje z głośnikami elektrostatycznymi, wstęgowymi i elektrodynamicznymi. AMT, choć pozornie bardzo dobry jako głośnik średnio-wysokotonowy lub pełnowymiarowy, nie jest powszechnie stosowany w głośnikach o niższych częstotliwościach. Wynika to głównie z charakterystyki AMT jako dipolowego radiatora dźwięku, co utrudnia obudowę w tradycyjnych kolumnach głośnikowych bez utraty jakości dźwięku lub zastosowania przegród typu sound reflex. Punkty zwrotnicy to decyzje projektowe (w zależności od zastosowania modelu, z częstotliwością odcięcia 18 dB przy 800 Hz, lub 1 kHz).

Nowy flagowy głośnik wysokotonowy Dual AMT Super Tweeter firmy Aperion Audio zapewnia szybką dynamikę i niezwykle przejrzystą odpowiedź transjentów w zakresie wysokich częstotliwości, rozszerzając scenę dźwiękową w sposób, jakiego jeszcze nigdy wcześniej nie słyszeliście. Lekkie, zwiewne wysokie tony wytwarzane przez głośnik wysokotonowy AMT są niewiarygodnie gładkie, zapewniając efekt, który przenosi Cię jeszcze bardziej w dźwiękową otchłań Twojej muzyki i filmów.

AMT może być odpowiednio dopasowany do każdego głośnika, którego czułość mieści się w przedziale 87-98 dB, tak więc wyższa wartość SPL pozwala na dopasowanie Dual AMT do głośników o dużej mocy. Otrzymaliśmy wiele zachwycających opinii na temat poprzedników Dual AMT, jednak od początku mieliśmy na uwadze projekt w stylu AMT - po latach prac, z dumą prezentujemy głośnik Dual Air Motion Super Tweeter.