Pobieranie muzyki w różnych formatach może być onieśmielające, dlatego przygotowaliśmy ten poręczny przewodnik, który pomoże Ci zapoznać się z niektórymi opcjami. Zapoznamy Cię z najlepszym formatem do pobierania muzyki cyfrowej, jak również z zaletami i wadami każdego z nich.

Co oznacza Bit Rate?

Mp3 jest wciąż najpopularniejszym formatem dla muzyki cyfrowej. Kiedy mówimy o pobieraniu muzyki w mp3, chodzi przede wszystkim o bit rate. Prawdopodobnie wiesz, że komputery używają zer i jedynek do reprezentowania danych, a bit to pojedyncze zero lub jedynka. Prędkość bitowa mp3 odnosi się do tego, ile z tych zer i jedynek w jednostce czasu jest przetwarzanych zarówno podczas kodowania, jak i dekodowania lub odtwarzania utworu. Im więcej bitów na jednostkę czasu, lub im wyższy bit rate, tym bardziej mp3 będzie zbliżone do oryginalnej formy fali, którą reprezentuje. Gdy przepływność jest zbyt niska, mp3 będzie miał to, co nazywa się artefakty, to jest wprowadzi szum, który nie był obecny w materiale źródłowym i w zasadzie kończy się brzmi jak muzyka wychodzi z cyfrowej toalety zamiast głośnika, a to nie jest dobre.

Najwyższa dostępna prędkość bitowa dla mp3 to 320,000 bitów na sekundę, w skrócie 320 kbps. Dla porównania, jakość płyty CD to około 1400 kbps. Podczas gdy mp3 o wyższej przepływności daje lepszą jakość dźwięku, interesującą rzeczą jest to, że większość ludzi nie potrafi odróżnić mp3 256 kbps od jakości CD, a praktycznie nikt nie potrafi odróżnić pliku 320 kbps w podwójnie ślepym teście.

Dla zabawy, możesz spróbować porównać różne prędkości bitowe lub formaty tego samego utworu w domu, aby zobaczyć, czy potrafisz dostrzec różnicę. Chociaż jeśli naprawdę chcesz się wyżyć, powinieneś poprosić kogoś o odtworzenie ich dla Ciebie, abyś nie wiedział, który słyszysz.

Stała a zmienna przepływność

Oprócz stałej szybkości transmisji, jak te, które zostały omówione, gdzie szybkość bitowa pozostaje taka sama, istnieją również zmienne szybkości transmisji. Ze zmienną prędkością bitową, prędkość bitowa zmienia się w zależności od złożoności materiału źródłowego. Jeśli wyobrazisz sobie pełną orkiestrę grającą na raz w porównaniu z solową gitarą akustyczną, orkiestra będzie wymagała wyższej przepływności, aby dźwięk był wierny źródłu, ponieważ kształt fali jest bardziej złożony i zawiera więcej informacji dźwiękowych. Tak więc przy zmiennej szybkości bitów szybkość bitów spada, gdy mniej informacji jest wymaganych do dokładnego odwzorowania kształtu fali. Pliki o zmiennej przepływności o najwyższej wartości bitowej są czasami nazywane w skrócie V0. Zazwyczaj plik V0 będzie miał średnią przepływność gdzieś w okolicach 225 kbps, ale jak można się domyślić po nazwie, jest ona różna.

Formaty bezstratne i stratne

Mp3 jest tak zwanym formatem "stratnym", co oznacza, że podczas kompresji fali część informacji jest pomijana podczas kodowania mp3. Jak już wspomniałem, nie jest to problem przy przepływnościach 256 i 320 kbps, ponieważ mp3 jest na tyle zbliżone do oryginalnego kształtu fali, że nasze uszy mają problem z wyłapaniem brakujących częstotliwości. Istnieją jednak formaty bezstratne, w których plik będzie dokładną kopią źródła. Jednym z popularnych formatów bezstratnych jest FLAC. Mimo że FLAC jest formatem bezstratnym i nie tracisz żadnej wierności z oryginalnego źródła, jest on nadal skompresowany. Działa to w ten sposób, że plik jest nieskompresowany, gdy jest odtwarzany przez oprogramowanie, którego używasz do odtwarzania. Ponieważ jest skompresowany, plik jest około dwóch trzecich wielkości nieskompresowanego pliku wave. Jednak pliki FLAC są nadal dość duże. Typowy album w mp3 przy 320 kbps będzie zajmował około 120 MB miejsca, podczas gdy album w FLAC będzie w okolicach 400 MB. Drastyczna różnica w rozmiarze wynika z tego, że pliki FLAC mają znacznie wyższą prędkość bitową, co oznacza więcej danych w jednostce czasu.

Tak więc jedną z zalet mp3 jest to, że zajmą mniej miejsca na komputerze, ipodzie, telefonie lub gdziekolwiek przechowujesz swoją muzykę. Inną wadą FLAC jest to, że nie jest obsługiwany przez iTunes, jednak Apple ma swoją własną wersję, która nazywa się ALAC. Istnieje kilka popularnych opcji oprogramowania odtwarzacza multimedialnego, które obsługują FLAC to Foobar2000 i Winamp i oba są darmowe. Sprawdź interfejs użytkownika Foobar2000 poniżej:

W dzisiejszych czasach przechowywanie danych nie jest tak dużym problemem jak wcześniej, ponieważ dyski twarde stają się coraz większe i większe. Zasadniczo chcesz pobrać plik o najwyższej dostępnej przepływności, dla którego masz miejsce i który będzie kompatybilny z twoją metodą odtwarzania, czy to fizyczny odtwarzacz multimedialny jak ipod czy oprogramowanie jak itunes lub windows media player. Jeśli zdecydujesz się na mp3, zalecamy przepływność 256 kbps lub 320 kbps.

AAC to kolejny format stratny, podobnie jak mp3, który oferuje lepszy dźwięk niż mp3 przy tej samej przepływności. AAC jest używany przez iTunes, a także jest tym, czego słuchasz, gdy oglądasz filmy na Youtube lub grasz w gry na Nintendo DS lub Play Station 3. Jakość pliku AAC 256 kbps powinna być zbliżona do jakości pliku mp3 320 kbps, ale zajmie on mniej miejsca, więc jeśli wybierasz format stratny, AAC jest świetną opcją. AAC obsługuje również przepływność do 320 kbps, tak jak mp3.

Ogg Vorbis to kolejny schemat kompresji stratnej, który ma mieć lepszy dźwięk niż mp3 i AAC. Ogg istnieje od lat 90-tych, ale nigdy tak naprawdę się nie przyjął, prawdopodobnie z powodu swojej okropnej nazwy, która czyni go Beta-maxem muzyki cyfrowej. Ponieważ nie jest tak popularny, nie jest obsługiwany przez iTunes lub Windows Media Player, ale jest obsługiwany przez aplikacje zbudowane na platformie Android.

To kończy nasze spojrzenie na różne formaty dostępne do pobierania muzyki, mamy nadzieję, że Ci się podobało. W następnym blogu, zajmiemy się niektórymi z różnych stron i miejsc, gdzie można legalnie pobierać muzykę. Dzięki za przeczytanie i jak zawsze, ufaj swoim uszom!