Korzystać z Bluetooth czy nie korzystać? Plusy i minusy łączności Bluetooth przez Aperion Audio 30 kwietnia 2018 r.

Bluetooth przebył długą drogę. Wywodzi się od duńskiego króla z X wieku - Haralda Blåtanda, lub jak jest znany w języku angielskim, Harolda Bluetootha. Pod jego rządami walczące grupy zostały zjednoczone w to, co jest dzisiejszą Norwegią, Szwecją i Danią. Kiedy opracowano technologię, która łączyła różne produkty, branże, marki i technologie, twórcy nazwali ją Bluetooth na cześć słynnego króla.

W bardziej nowoczesnych czasach, technologia Bluetooth przeszła długą drogę od czasu, gdy została po raz pierwszy wprowadzona jako sposób o niskiej przepustowości do bezprzewodowego przesyłania dźwięku z telefonu komórkowego do zestawu słuchawkowego. Szybko przekształcił się w głośnomówiący sposób integracji telefonu z samochodowym systemem audio. Krótko po tym, ludzie zdali sobie sprawę, że mogą również przesyłać muzykę za pośrednictwem tej samej technologii bezprzewodowej do głośników i słuchawek. Jak działa Bluetooth i czy należy go brać pod uwagę przy poważnym, krytycznym słuchaniu?

Jakie są formaty Bluetooth i co każdy z nich oznacza dla jakości dźwięku?

- SBC - Bluetooth to system transmisji o niskim poborze mocy, który umożliwia urządzeniu bezprzewodowe przesyłanie dźwięku na niewielką odległość - początkowo był to zasięg 30 stóp, a obecnie nawet 300 stóp. Dla początkowych zastosowań w samochodach i zestawach słuchawkowych, odległość ta była więcej niż wystarczająca. SBC - Low Complexity Subband Coding - była pierwszą technologią zastosowaną w Bluetooth. Ponieważ była ona przeznaczona dla dźwięku w telefonie, wykorzystuje ona znaczną kompresję danych, podobną do kompresji stosowanej w MP3. Zużywa ona bardzo mało energii do przetwarzania, co czyni ją idealną dla bezprzewodowych zestawów słuchawkowych, dla których została początkowo zaprojektowana. Wraz z rozwojem telefonów i wzrostem popularności Bluetooth, powstawały coraz lepsze iteracje SBC. Jednakże, jak zobaczymy w trakcie tej dyskusji, wszystkie formaty Bluetooth domyślnie stosują najniższy wspólny mianownik. Innymi słowy, jeśli Twój nowy zestaw słuchawkowy ma najwyższą jakość SBC, ale parujesz go z telefonem, który ma niską jakość SBC, skończysz dekodując dźwięk na najniższym poziomie albo źródła, albo odtwarzania.

- aptX - Jedną z największych wad SBC jest to, że dodaje on dodatkową warstwę kompresji danych. Jeśli zaczynasz z plikiem MP3, który jest już mocno skompresowany, SBC kompresuje go jeszcze bardziej. Wejdź do aptX. Choć nadal jest to forma kompresji danych, jest to kompresja w dziedzinie czasu, a nie psychoakustyka kompresji danych MP3, która usuwa dane, które według modeli nie będą słyszalne. aptX tworzy mniejsze pliki, które można łatwo przesyłać przez Bluetooth, ale brzmią one znacznie lepiej - twórcy aptX twierdzą, że są podobne do płyt CD. Jest to szczególnie ważne, jeśli słuchamy formatów o wyższej rozdzielczości, takich jak FLAC czy WAV. Podobnie jak w przypadku SBC, zarówno urządzenie odtwarzające, jak i źródło muszą być wyposażone w aptX, w przeciwnym razie nastąpi powrót do SBC. Inną ważną cechą aptX jest to, że nie ma on latencji (opóźnienia) jak inne formaty Bluetooth, co czyni go idealnym rozwiązaniem w przypadku synchronizacji z wideo.

- A2DP - Zarówno SBC jak i aptX stosują dodatkową warstwę kompresji danych na materiale, który jest już skompresowany. Jednak w standardzie Bluetooth ukryty jest profil zaawansowanej dystrybucji audio (Advanced Audio Distribution Profile). Stwierdza on, że obsługiwane są dodatkowe kodeki, w tym MP3. Tak więc, zamiast dodawać dodatkową warstwę kompresji, MP3 może być przesyłany bez poddawania go dodatkowej kompresji. Podobnie jak w przypadku dwóch pozostałych, ma to zastosowanie tylko wtedy, gdy oba urządzenia - nadajnik i odbiornik - obsługują A2DP.

- Bluetooth 4.0 - Najnowsza wersja Bluetooth to 4.0, która naprawdę zwiększyła przepustowość. Wersja 2.1 miała przepustowość zaledwie 2Mbps, podczas gdy 3.0 i 4.0, w teorii, to 26Mbps. To pozwoli mu obsługiwać nie tylko audio streaming podczas wspierania wyższych stawek bitowych, ale także potencjalnie streaming wideo.

Możliwe problemy z łącznością, aby być świadomy.

Podczas gdy większość urządzeń będzie zorientować się, jak połączyć bez jakiegokolwiek wkładu od użytkownika, jakie inne wyzwania będą napotykane, jak spróbować skonfigurować system Bluetooth w swoim własnym domu? Oto dwa z nich, których należy być świadomym.

- Odległość - zasięg Bluetooth stale się poprawia, ale w najlepszym przypadku jest to 300 stóp. I to jest w idealnych okolicznościach. Jeśli wiesz, że masz zamiar być pchanie granice, należy upewnić się, aby wybrać produkty, które korzystają z Bluetooth 4.0, a może korzystać z zasilania prądem zmiennym. Produkty, które wymagają użycia nadajników o dużej mocy będą pożerać baterie, natomiast produkty, które można podłączyć do prądu, nie mają problemu z większym sygnałem, pod warunkiem, że wykorzystają tę moc do poprawy odbioru. Ważny jest również układ strukturalny. Ustawienie urządzeń w odległości 50 stóp od siebie w dużym pomieszczeniu będzie znacznie mniej problematyczne niż ustawienie ich w odległości 20 stóp od siebie z betonową ścianą pomiędzy nimi. Ponieważ Bluetooth jest sygnałem o niskiej mocy, trudno mu się przebić przez większość materiałów stałych.

- Łatwość parowania i konfiguracji - System Bluetooth wymaga połączenia nadajnika z odbiornikiem. Proces ten znany jest jako parowanie. Zasadniczo jest to sposób, aby wybrać, które urządzenia Bluetooth rozmawiają ze sobą w danym czasie. W zatłoczonym wagonie metra, chcesz mieć pewność, że Twój telefon jest sparowany z Twoimi słuchawkami, a nie z telefonem najbliższego kolegi. Niektórzy producenci sprawiają, że ich urządzenia są łatwe do skonfigurowania. Ekran wyświetlacza lub coś tak prostego jak seria sygnałów dźwiękowych może sprawić, że parowanie będzie proste. Niektóre urządzenia pozostawiają użytkownikom zgadywanie, czy są w trybie parowania - są to zazwyczaj systemy, które wymagają określonej sekwencji naciśnięć przycisków. W większości recenzji produktów można znaleźć informacje o tym, jak trudno lub łatwo jest sparować dany system - zwróć uwagę na to, co zostało powiedziane. Gdy już wiesz, jak się połączyć, jest kilka rzeczy, które możesz zrobić, aby zapewnić sobie najlepszy dźwięk z systemu.

Sposoby optymalizacji jakości dźwięku z Bluetooth

- Specs to heed - Postaraj się o najlepszy profil Bluetooth, jaki możesz uzyskać po obu stronach łańcucha transmisji. Postaraj się o Bluetooth 3.0 lub lepszy i aptX, zwłaszcza jeśli będziesz przekraczać granice. Większość urządzeń będzie wskazywać swój zasięg transmisji. Jest to zwykle istotne dla nadajnika, ale odbiornik o dużej mocy będzie również korzystne. Jeśli będziesz korzystać z urządzenia na zasilaniu bateryjnym, szukaj długiego czasu odtwarzania - lub przynajmniej takiego, który będzie dla Ciebie użyteczny. Jeśli regularnie spędzasz 2 godziny na siłowni, a Twoje słuchawki będą grały tylko 1,5 godziny, będziesz się strasznie nudził podczas ostatniego zestawu przysiadów.

- Optymalizacja źródła - Bluetooth nigdy nie poprawi jakości Twojego źródła dźwięku, a w najgorszym wypadku może ją poważnie obniżyć. Nie ma sensu wysyłać plików FLAC o wysokiej rozdzielczości przez system Bluetooth, który może korzystać tylko z podstawowego kodowania SBC. I odwrotnie, jeśli Twoim źródłem jest MP3 o niskiej rozdzielczości, nawet najlepsza transmisja Bluetooth nie poprawi jej, ale przynajmniej nie będzie dalej degradować sygnału.

- Optymalizacja odtwarzania - Po przesłaniu najlepszego możliwego sygnału Bluetooth, chcesz upewnić się, że urządzenie odtwarzające jest najlepsze z możliwych. Uzyskaj najlepszy produkt, który pasuje do Twojej sytuacji. Jeśli potrzebujesz urządzenia, które jest małe i przenośne, zdobądź je. Jeśli jednak urządzenie będzie zawsze rezydować w salonie, kup największe głośniki, na jakie Cię stać, z największą mocą zasilającą.

Zawsze najlepiej jest realistycznie spojrzeć na swoje potrzeby. Niestety, do dziś połączenie przewodowe lub USB najprawdopodobniej zapewni Ci lepszą jakość dźwięku niż Bluetooth. Jeśli nie musisz być bezprzewodowy, nie zawracaj sobie tym głowy. Jest to wygodne, wygląda czyściej, ale może pogorszyć sygnał. Czy ta degradacja będzie zauważalna? To zależy od wielu rzeczy: jakości źródła, bitrate i jakości systemu odtwarzania. Nawet najlepsze źródło odtwarzania Bluetooth z dźwiękiem o najwyższej rozdzielczości zostanie zmarnowane na maleńkim, zasilanym bateryjnie, tanim głośniku mono. Wydajcie pieniądze na głośniki - to zawsze będzie najbardziej zauważalne miejsce do poprawy.