Długo oczekiwana wiadomość. Szwedzki serwis streamingowy Spotify oficjalnie rozpoczął działalność na Ukrainie.

Do niedawna można było korzystać ze Spotify, pobierając plik instalacyjny i rejestrując się w dowolnym kraju przez VPN. Wadą tej metody jest to, że co dwa tygodnie trzeba było uruchamiać ten sam VPN, aby wirtualnie wrócić do kraju rejestracji.

Od wczoraj aplikacja jest oficjalnie dostępna w App Store i Google Play.

Nawet w wersji darmowej, aplikacja daje dostęp do ogromnej ilości muzyki, tworzenia list odtwarzania, a także możliwość zarządzania nimi i dzielenia się nimi. Ograniczenia wersji darmowej: nie można wybrać, aby słuchać konkretnego utworu lub albumu, tylko sześć pominięć utworów na godzinę są dostępne, czasami trzeba słuchać reklam i niski bitrate.

Jeśli jednak, tak jak ja, jesteś w ciągłym poszukiwaniu nowej muzyki, wszystkie te wady rekompensują mechanizmy rekomendacji utworów na podstawie Twoich preferencji. Algorytmy oprogramowania platformy szybko rozpoznają Twoje gusta i generują listy odtwarzania z propozycjami nowych (dla Ciebie) artystów w każdym gatunku.

Spotify inwestuje w sieci neuronowe i sztuczną inteligencję, aby ulepszyć algorytmy dopasowujące muzykę i uwierzcie mi, odkryłem więcej nowych artystów w ciągu sześciu miesięcy użytkowania niż przez kilka lat korzystania z oferty youtube.

Konto premium usuwa wszystkie powyższe ograniczenia i pozwala na słuchanie dowolnego utworu w wysokiej jakości bez reklam. Abonament kosztuje 4,99$ dla pojedynczego użytkownika, 6,49$ dla konta dwuosobowego, 7,99$ abonament rodzinny dla sześciu osób oraz 2,49$ abonament studencki dla posiadaczy międzynarodowych kart studenckich.

Pojawienie się kolejnego serwisu streamingowego oznacza większą konkurencję między nimi, możliwe obniżki kosztów ze strony konkurentów takich jak Apple Music, YouTube Music, Deezer, Tidal i innych. A także generalnie wyprowadza rynek muzyki cyfrowej z cienia, bo im tańsze korzystanie, tym mniej użytkowników będzie chciało szukać utworów na torrentach.

Nowoczesne odtwarzacze Hi-Fi umożliwiają instalację aplikacji do słuchania online. Nowości zainteresują więc nie tylko użytkowników smartfonów.

W najbliższym czasie planujemy przygotować małe porównanie serwisów online, z których korzystają nasi eksperci.