Teraz, gdy masz już swoje nowe głośniki Aperion, odbiornik i jakiekolwiek źródła, z których będziesz korzystać, nadszedł czas, aby zacząć prawdziwą zabawę i rozpocząć podłączanie wszystkiego. Wszystkie pudła i kable mogą początkowo wydawać się nieco zniechęcające, ale ten artykuł poprowadzi Cię przez sposób podłączenia kina domowego, abyś mógł cieszyć się swoim nowym kinem domowym, zanim powiesz DTS Master Audio HD.

Podłączanie przewodu głośnikowego do odbiornika

Dobrym miejscem do rozpoczęcia jest podłączenie głośników do odbiornika. Każdy z głośników, z wyjątkiem subwoofera, będzie miał dwa przewodniki, ujemny (-), czarny, dodatni (+), czerwony. Upewnij się tylko, że po stronie głośnika będziesz miał przewodnik dodatni (czerwony), a po stronie ujemnej - przewodnik ujemny. Zwykle jedna żyła ma jakieś oznaczenie, które pozwoli na odróżnienie jej od drugiej. Osobiście zawsze umieszczam zaznaczoną żyłę na stronie dodatniej, aby była łatwa do zapamiętania. Remedialne jak te przypomnienia mogą być, jeśli przewody nie są prawidłowo podłączone, będą poza fazą. Powoduje to dziwną lokalizację dźwięku, która sprawia, że czujesz się jakby twoje uszy nagle przestały pracować.

Jeśli chodzi o wykonywanie połączeń, należy rozebrać i mocno skręcać każdy z przewodów głośnikowych oddzielnie. Upewnij się, że nie ma żadnych luźnych żyłek, które mogłyby dotknąć czegokolwiek innego niż końcówka, do której przewód jest przeznaczony. Jeśli jakaś zbłąkana żyła z dwóch żył dotknie, połączenie zostanie zwarte i głośnik nie będzie wydawał żadnego dźwięku. W celu uzyskania bardziej solidnego połączenia można użyć wtyków bananowych, które znacznie ułatwiają podłączanie i odłączanie przewodów, a także chronią ich końce przed utlenianiem w miarę upływu czasu.

Jeśli masz zestaw Dolby Atmos, lub inny rodzaj zestawu, który wykorzystuje kanały wysokości, podłączysz je do wyjść oznaczonych jako "wysokość". W przypadku wzmacniacza siedmiokanałowego będą to te same wyjścia, co w przypadku wzmacniacza tylnego i trzeba będzie je przypisać do wyjścia kanałów wysokości w menu ustawień odbiornika. Oznacza to, że bez zewnętrznego wzmacniacza będziesz musiał wybrać, czy podłączyć kanały wysokości, czy tylne obudowy. Jeśli jednak posiadasz odbiornik dziewięciokanałowy lub lepszy, będziesz miał możliwość jednoczesnego uruchamiania zarówno tylnych surround, jak i kanałów wysokościowych.

Wreszcie, jeśli bi-amping frontów, należy pamiętać, że do każdego głośnika przedniego będą podłączone cztery przewody. Możesz również przeczytać nasz blog poświęcony bi-ampingowi, aby uzyskać więcej informacji.

Pro Tip: Upewnij się, że podłączyłeś surround boczne, czyli surround w systemie 5.1 lub surround najbliższy twojej pozycji siedzącej w systemie 7.1 lub lepszym, do wyjść oznaczonych jako lewy i prawy surround. To jest nawet to, co chcesz zrobić, gdy boczne urządzenia otaczające są fizycznie za Tobą. Częstym błędem osób, które mają za sobą urządzenia surround w konfiguracji 5.1, jest podłączanie ich do wyjść tylnego systemu surround, ponieważ intuicyjnie to właśnie w tym miejscu w pomieszczeniu znajduje się głośnik. Ale to nieprawda, ponieważ brakuje kanału bocznego surround, który zazwyczaj ma więcej dźwięku niż kanały tylne. W dolnej części, wyjścia tylnego surround mają być używane tylko do drugiego zestawu surround w konfiguracji 7.1.

Jak wspomnieliśmy, subwoofer ma inne połączenie niż pozostałe głośniki, przynajmniej zazwyczaj. Wiele subwooferów faktycznie zaakceptuje połączenie przewodowe głośnika, ale nie jest to zalecane, ponieważ będzie to tylko niskotonowa wersja sygnału kanału przedniego. Aby uzyskać konkretną ścieżkę LFE z Blu-Ray'ów i innych nośników, należy użyć cyfrowego kabla do subwoofera, który jest kablem koncentrycznym z typem złącza RCA. Można użyć albo pojedynczego połączenia na obu końcach, albo jednego z adapterem y po stronie subwoofera, który wzmacnia sygnał do subwoofera w pewnym stopniu.

Pro Tip: Niektóre starsze odbiorniki mają wejście subwoofera w sekcji wejść wielokanałowych, jeśli używasz analogowego połączenia z odtwarzacza DVD lub innego źródła. Upewnij się, że nie podłączyłeś subwoofera do wejścia, ponieważ nie będzie on wydawał dźwięku, jeśli to zrobisz. Zamiast tego, upewnij się, że podłączyłeś subwoofer do wyjścia "pre-out", które często będzie miało białą skrzynkę wokół siebie.

Drut i kabel to coś, co niektórzy sprzedawcy zalecają skąpić. Nie rób tego. Istnieje bezpośredni związek między jakością kina domowego a jakością kabli, szczególnie w przypadku długich tras kablowych. Zachowaj wartość na szczycie swojej listy priorytetów. Jest kilka innych produktów, które poprowadzą Cię w dół drogi do zmniejszenia zwrotów szybciej niż kabel i przewód. Znajdź kable o wysokim wskaźniku, mocno ekranowane, z solidnymi złączami, które nie kosztują fortuny. Jeśli masz wątpliwości, zapytaj swojego guru Aperion, lub przeczytaj nasz artykuł na temat kabli i przewodów.

Podłączanie Twoich komponentów

W dzisiejszych czasach podłączenie komponentów jest bardzo proste, ponieważ HDMI to tylko jeden kabel. W dzisiejszych czasach może być potrzebnych aż pięć kabli, jeden do lewego kanału audio, drugi do prawego kanału, a następnie trzy oddzielne kable komponentowe wideo, wszystkie do jednego komponentu, takiego jak odtwarzacz DVD lub magnetowid. Tak więc HDMI jest nie tylko standardem, który pozwala na uzyskanie lepszej jakości obrazu i dźwięku, ale naprawdę pomaga ograniczyć plątaninę kabli, które ludzie mieli kiedyś za swoimi centrami rozrywki.

Tak długo, jak używasz HDMI, jest to pstryknięcie, wystarczy podłączyć kabel HDMI z wyjścia odtwarzacza Blu-Ray, konsoli do gier lub innego urządzenia zgodnego z HDMI i podłączyć go do jednego z wejść HDMI w amplitunerze. Większość nowoczesnych amplitunerów AV posiada co najmniej pięć wejść HDMI, które zazwyczaj wystarczają, choć wiele amplitunerów wysokiej klasy ma aż osiem lub dziewięć wejść. Wejścia HDMI w amplitunerze będą oznaczone etykietami, więc aby zachować prostotę, podłącz Blu-Ray HDMI do wejścia HDMI oznaczonego BD, konsolę do gier do wejścia HDMI oznaczonego Game i tak dalej. Jeśli chcesz uzyskać fantazyjny efekt, możesz zmienić nazwy wejść w menu ustawień odbiornika, jeśli posiadasz komponent, który nie jest jedną z wstępnie oznakowanych opcji.

Gdy to zrobisz, będziesz chciał podłączyć odbiornik do wyświetlacza, co zrobisz przez wyjście HDMI z odbiornika, a następnie do wejścia HDMI w telewizorze.

Wskazówka: Jeśli amplituner ma wyjście HDMI z funkcją ARC (kanał zwrotny audio), upewnij się, że używasz go, ponieważ wszelkie treści pochodzące z telewizora, takie jak aplikacje na telewizorze Smart, będą mogły przesyłać dźwięk z powrotem do amplitunera, a następnie do głośników za pomocą ARC. Innymi słowy, jeśli nie korzystasz z połączenia ARC, wszelkie dźwięki pochodzące z aplikacji na telewizorze Smart TV pozostaną w głośnikach telewizora i nie wyjdą z pozostałych głośników.

Teraz, jeśli masz komponenty, które nie obsługują HDMI, prawdopodobnie będziesz używał kabli komponentowych do transmisji wideo, które są pogrupowane w trzy oddzielne kable oznaczone kolorami: czerwonym, niebieskim i zielonym. Istnieją starsze formaty, takie jak S-Video i VGA, ale szczerze mówiąc, trudno będzie znaleźć odbiorniki, które zaakceptują te starsze złącza i nie będą dobrze wyglądać na wyświetlaczu HD lub UHD, więc prawdopodobnie nadszedł czas, aby wypuścić na pastwę tego combo odtwarzacza DVD/VHS z 2001 roku, ale hej, miał dobry bieg. Dla dźwięku idealne będzie cyfrowe połączenie audio, takie jak optyczne lub koncentryczne. Przekaże ono dźwięk przestrzenny z urządzenia do odbiornika. Jeśli wszystko inne zawiedzie, zawsze można użyć analogowych kabli kompozytowych, starych dobrych czerwono-białych typów złączy, które były wszechobecne w latach 70. i 80. Należy tylko pamiętać, że są to złącza wyłącznie stereo.

Jeśli podłączysz gramofon, najprawdopodobniej będziesz używał czerwonych i białych kabli kompozytowych, ponieważ winyl jest formatem analogowym. Będziesz jednak potrzebował odbiornika z wejściem gramofonowym, ponieważ sygnał z odtwarzacza płyt jest znacznie cichszy niż z innych urządzeń w celu redukcji szumów. Sygnał ten będzie musiał być wzmocniony przez stopień gramofonowy w sekcji przedwzmacniacza w odbiorniku, który jest podłączony do wejścia gramofonowego. Jeśli nie masz wejścia gramofonowego w odbiorniku, musisz użyć osobnego przedwzmacniacza gramofonowego, który wzmocni sygnał do poziomu liniowego, a następnie możesz podłączyć go do dowolnego wejścia liniowego odbiornika. Jeśli Twój gramofon ma przewód uziemiający, nie zapomnij go podłączyć do zacisku oznaczonego GND na odbiorniku lub przedwzmacniaczu.

Wybieranie numerów w Twoim Systemie

Następnie należy dostosować ustawienia dla każdego głośnika pod względem głośności, opóźnienia w celu skompensowania odległości i korektora. Możesz użyć programu automatycznej konfiguracji odbiornika z dołączonym mikrofonem, aby ustawić odległości i głośność poszczególnych głośników. Jeśli jednak posiadasz miernik SPL Meter, możesz ręcznie ustawić głośność każdego głośnika, co w niektórych przypadkach może być dokładniejsze niż automatyczna konfiguracja. Możesz skorzystać z naszego kursu na temat używania miernika SPL do kalibracji swojego systemu. Zapoznaj się z instrukcją obsługi odbiornika, aby poprowadzić Cię przez ten proces.

Pro Wskazówka: Jeśli czasami zauważysz, że głośniki surround grają znacznie niżej niż głośniki przednie, nie bądź zaniepokojony. Prawdopodobnie wykonują one swoją pracę, zapewniając subtelną atmosferę i atmosferę.

Stereo vs. Multi Channel Music

To, czy należy pozostawić wszystkie głośniki włączone, czy tylko słuchać muzyki w stereo, jest w rzeczywistości dość gorąco dyskutowanym tematem. Niektórzy twardzi audiofile twierdzą, że nie należy majstrować przy oryginalnym formacie dźwięku. Audiofilowie mówią, że jeśli płyta została nagrana w stereo, to na miłość boską należy słuchać jej w stereo i nic innego i lubić ją! Jednak inni lubią wciągający dźwięk, który otrzymujesz z trybów DSP Twojego amplitunera, jak Dolby Pro Logic IIz czy DTS Neo: 6. Twój amplituner posiada wersje tych algorytmów DSP, które zostały specjalnie zaprojektowane, aby wzmocnić muzykę. Jeśli chcesz zagłębić się w ten temat nieco głębiej, sprawdź nasz blog na temat umieszczania głośników stereo.