system multiroom

System multiroom polega na połączeniu jednego źródła dźwięku, którym może być tuner, odtwarzacz CD czy serwer z plikami, ze wzmacniaczem wielostrefowym. Urządzenie to wysyła niezależne od siebie sygnały do głośników, które umieszczone są w innych pomieszczeniach domu.

Największą zaletą systemu multiroom jest więc możliwość słuchania muzyki w każdym pomieszczeniu domu bez konieczności kupowania kilku odtwarzaczy, tunerów czy wzmacniaczy dźwięku. Już naprawdę proste systemy multiroom dają nam możliwość zarówno włączania, jak i wyłączania źródła dźwięku oraz podgłaśniania i ściszania muzyki w każdym pomieszczeniu niezależnie.

Te dużo bardziej zaawansowane dają nam możliwość słuchania w każdym pomieszczeniu dźwięku z innego źródła lub wybierania innych plików do odtworzenia. Te najbardziej skomplikowane to z kolei przesyłanie informacji o utworach, które są odtwarzane, do kontrolera, który steruje całym systemem. W efekcie z umieszczonego na nim wyświetlacza możemy bez trudu przeczytać nazwy poszczególnych utworów, czas, który pozostał do ich końca. Umożliwia to także oglądanie okładek płyt oraz przeglądanie playlisty.

Na jakiej zasadzie działa multiroom, który włączony został w rozbudowany system automatyki domowej?

Wszystkie urządzenia audio i video mogą zostać włączone do systemu domu inteligentnego. Pojawia się jednak pytanie, jakie daje nam to korzyści. Możemy na przykład zaprogramować godzinę, o której urządzenie samo powinno się włączyć, a tym samym z głośników wybranym pomieszczeniu popłynie nasza ulubiona muzyka. Może to być świetny pomysł na budzik.

Możemy oczywiście zdecydować się na kupno zestawów Hi – Fi, ale w momencie, kiedy naszym celem jest nagłośnienie nie jednego, a kilku pokoi i ich otoczenia, system multiroom jest rozwiązaniem nie tylko wygodniejszym, ale również znacznie tańszym. Umożliwi nam słuchanie danego utworu czy ulubionej stacji w radio we wszystkich pomieszczeniach naszego domu, a więc także wtedy, kiedy będziemy przechodzić z pokoju do pokoju.

multiroom w domu inteligentnymGłośniki do uruchomienia nie wymagają naciśnięcia przycisku. Wystarczy postawić na czujniki ruchu. Plusem jest fakt, że dokładnie w tym samym czasie, kiedy my słuchamy radia, nasze dzieci w swoim pokoju mogą słuchać całkiem innej muzyki. Jeżeli głośniki umieścimy również na tarasie, muzyki będziemy mogli słuchać nawet wtedy, kiedy wyjdziemy z domu.

Kontrolę nad urządzeniem możemy sprawować za pomocą tabletu, smartfona czy specjalnego kontrolera. Na takiej samej zasadzie może działać system video. Wybrany program telewizyjny możemy oglądać na telewizorach, które umieszczone są w innych pomieszczeniach.