czym jest system multiroom

Wielostrefowe nagłośnienie, które określa się również mianem zarządzania dźwiękiem w wielu pomieszczeniach jednocześnie to rozwiązanie bardzo wygodne, które wciąż nie jest zbyt popularne. Do tego stopnia, że wiele osób nawet nie zdaje sobie sprawy z tego, że taki system można wykorzystać również do tego, aby przesłać obraz.

Multiroom składa się z jednego punktu centralnego. Znajduje się w nim kontroler strefowy. Umieszczone są w nim również wszystkie źródła dźwięku, którymi mogą być tunery, odtwarzacze CD oraz DVD, a także serwery multimedialne. Pozwala to na rozsyłanie sygnału audio i video na kilka pomieszczeń oraz sterowanie dźwiękiem, który rozdzielany jest na poszczególne pomieszczenia. Jednocześnie zachowana jest niezależność nie tylko samego dźwięku, ale również obrazu.

System pozwala nam na nagłośnienie nieograniczonej liczby pomieszczeń. Wszystko uzależnione jest od naszych potrzeb. Urządzenia można ze sobą zintegrować, dzięki czemu możliwe będzie sterowanie nimi za pomocą jednego urządzenia sterującego, na przykład pilota czy telefonu. Kiedy do poszczególnych sprzętów audio, podepniemy małe urządzenie sterujące, pojawi się możliwość kontrolowania nie tylko głośności, ale również playlisty oraz czasu, w którym urządzenie się włączy. Można również sprawować kontrolę nad tym, w którym miejscu włączy się muzyka. Dzięki temu radio, które znajduje się w kuchni, możemy włączyć, będąc jeszcze w sypialni.

Podłączając sprzęt video dajemy sobie możliwość oglądania filmów z serwera w kilku pomieszczeniach, ale w tym samym czasie. Jednocześnie filmy nie muszą być takie same: dorośli mogą w salonie oglądać film, a dzieci w swoim pokoju ulubioną bajkę. Uruchomienie serwera muzycznego i video zapewnia komfortową obsługę całej strefy nagłośnienia i obrazu. Kolejnym plusem jest możliwość przechowywania na serwerze nie tylko plików muzycznych, ale również filmów. Koniec więc z przeszukiwaniem stojaków z płytami.

multiroom grafika

Wygoda zapewniona, ale jak wygląda jakość dźwięku? Możliwe jest nawet osiągnięcie efektu takiego, jak ten w kinie. Trzeba jednak pamiętać o tym, aby w sposób prawidłowy rozmieścić głośniki. Ważne jest również dopasowanie parametrów wybranego sprzętu do panujących w danym pomieszczeniu warunków akustycznych. Tutaj zaznacza się rola specjalisty. Z jego pomocą uda się osiągnąć prawdziwą głębię i wyjątkowo naturalne brzmienie poszczególnych dźwięków. Osoby naprawdę wymagające mogą ukryć głośniki w ścianie lub w suficie. Dzięki temu unikniemy stosu kabli i kolejnych gniazdek. Kiedy naszym celem jest zaaranżowanie w domu sali kinowej, najlepiej skorzystać z pomocy fachowca. Doradzi on nie tylko jaki sprzęt wybrać, ale również jak wygłuszyć ściany, sufit i podłogę.