Chcąc mieć w domu kino domowe, warto miejsce na nie uwzględnić już na etapie projektowania lub chociaż budowy domu. W zdecydowanej większości przypadków umieszcza się je albo na poddaszu, albo w piwnicy. Ogromne znaczenie ma urządzenie samego pokoju, w którym znajdzie się kino domowe.
Miejsce to powinno mieć swój styl, który jednocześnie będzie współgrał ze stylem całego domu, ale również nosił pewne cechy prawdziwego kina. Biorąc pod uwagę wielkość pomieszczenia oraz liczbę miejsc dla osób oglądających, powinniśmy zaplanować, gdzie znajdzie się ekran, fotele oraz głośniki. Nie można zapominać również o miejscu na osprzęt. Przyjmuje się, że minimalna powierzchnia pozwalająca na urządzenie kina domowego, to 25 metrów kwadratowych. Jednocześnie pomieszczenie musi mieć przynajmniej 2,60 metrów wysokości. Pomieszczenia mniejsze nie zapewnią dobrych efektów wtedy, kiedy z głośników płyną niskie tony.
Następnie trzeba zaplanować oraz wykonać instalację. Chodzi tu zarówno o instalację audio/video, jak i elektryczną. Światło dostarcza wrażeń, dba o nastrój i atmosferę. Widać to szczególnie wyraźnie wtedy, kiedy zainwestujemy również w kotarę, która odsłania i zasłania ekran w odpowiednim momencie. Nie bez znaczenia jest również akustyka pomieszczenia. Zadbać trzeba również o to, aby zostało ono wyciszone z zewnątrz. Zazwyczaj ściany, sufit i podłogę wykłada się płytami wygłuszającymi, które następnie pokrywa się miękkim materiałem. Dobre wykonanie tego etapu prac nie jest proste. Ważne jest, aby powstał naturalny pogłos, ale bez efektu odbijania się fal dźwiękowych. Nie może również powstawać głuchy dźwięk.
Kino domowe to przede wszystkim duży ekran oraz odpowiednio dobrany do nich projektor. Dzięki temu nawet dwugodzinny seans nie spowoduje zmęczenia oczu. Dobrym rozwiązaniem są ekrany ramowe, które gwarantują trwałość i dobry naciąg płótna projekcyjnego. Dbają również o właściwy nastrój. Zazwyczaj mają barwę białą, ale od pewnego czasu spotkać można również te w kolorze szarym. Projektory kina domowe charakteryzują się pracą korzystną dla naszych oczu. Dają wrażenie wielkiego kina, ale jednocześnie nie świecą zbyt mocno. Te, które dostępne są obecnie charakteryzują się naprawdę wysoką rozdzielczością. Tym samym zapewniają nam bardzo wyraźny, dokładny i ostry obraz niezależnie od tego, czy film odtwarzamy z płyty BluRay, DVD czy w transmisji telewizyjnej HD.
Istotnym elementem kina domowego są również głośniki. Podstawowy system to 5.1. Do wyboru mamy również systemy 6.1 oraz 7.1. Mogą zostać umieszczone w specjalnej obudowie lub miejscu wykonanym w ścianie.