Nie ma nic bardziej ekscytującego niż ustawienie głośników kina domowego. Spędziłeś miesiące na badaniach, aby znaleźć idealne komponenty, których potrzebujesz, aby przynieść do swojego salonu wrażenia kina domowego w multipleksie, więc nie idź na skróty, które pogorszą ich wydajność. Obejmiemy kilka z najczęstszych błędów systemu kina domowego, które można łatwo uniknąć lub naprawić, więc twój system będzie miał cię uśmiechnięty od ucha do ucha.

1. Przesłuchiwanie głośników tylko w sklepie.

Kiedy zaczniesz przesłuchiwać głośniki kina domowego, przekonasz się, że możesz albo słuchać głośników w pięknie zaprojektowanym i akustycznie potraktowanym showroomie, albo na podłodze w sklepie wielkopowierzchniowym. W obu przypadkach środowisko odsłuchowe w niczym nie będzie przypominać Twojego domu. Bez wątpienia głośniki domowe, które usłyszysz w sklepie, będą brzmiały drastycznie inaczej, gdy umieścisz je we własnym domu, ze względu na wielkość pokoju, umiejscowienie, meble, elektronikę, materiał podłogi i wysokość sufitu, by wymienić tylko kilka. W rzeczywistości pomieszczenie ma większy wpływ na brzmienie głośników niż jakikolwiek inny komponent. Nawet w naszym salonie Aperion Audio spędziliśmy sporo czasu na ustawieniu i kalibracji naszych głośników i elektroniki, a także dodaliśmy zabiegi wyciszające pomieszczenie, aby upewnić się, że nasze głośniki brzmią tak dobrze, jak to tylko możliwe. Odsłuchy w domu odpowiedzą na najważniejsze kryterium zakupu, którym powinno być to, czy głośniki brzmią dobrze dla ciebie, w twoim domu, z twoją muzyką i jest to prawdopodobnie najczęstszy błąd kina domowego, którego należy unikać.

2. Umieszczanie głośników tam, gdzie jest to po prostu wygodne

Jak już wspomniałem we wspólnym błędzie #1, słuchanie głośników we własnym pokoju jest krytyczne. Aby pójść o krok dalej, umieszczenie głośników kina domowego i telewizora jest niezwykle ważne. W przypadku telewizora, odległość i wysokość są ważnymi czynnikami. Powinieneś wiedzieć, jak daleko planujesz siedzieć od telewizora, zanim go kupisz. Szybką zasadą jest wzięcie przekątnej ekranu telewizora i pomnożenie jej przez 1.5 (THX zaleca od 1.2 do 1.8x przekątna ekranu). Ta liczba da Ci "optymalną" odległość oglądania, ale pamiętaj, że będziesz również chciał mieć telewizor na poziomie oczu (oczy na środku ekranu). Częstym tematem, który widzimy w nowych budynkach, jest okablowanie płaskiego panelu nad kominkiem, co może wyglądać fajnie, ale twój kark będzie bolał od patrzenia w górę tak wysoko przez cały film.

Rozmieszczenie głośników jest równie ważne i będzie miało ogromny wpływ na to, jak będą brzmiały Twoje głośniki. Jeśli możesz, spróbuj wyciągnąć swoje domowe głośniki do pokoju na kilka stóp zarówno od ścian bocznych, jak i tylnych. Pozwoli to usłyszeć więcej z głośników, a mniej z odbić z pomieszczenia. Aby uzyskać wspaniałą scenę dźwiękową i obrazowanie, głośniki muszą mieć czystą ścieżkę dźwiękową do uszu. Na przykład, jeśli ustawimy głośniki tuż przy tylnej ścianie po obu stronach systemu rozrywkowego, ścieżka dźwięku, którą te głośniki wytwarzają, będzie ograniczona przez boczne ścianki obudowy sprzętu. To, co stracisz, to obrazowanie stereo i przestrzenność 3D, którą może zapewnić prawidłowo skonfigurowany system stereo. W idealnej sytuacji, jak pokazuje powyższy diagram, głośniki wysunięte do przodu od przeszkód i lekko pochylone do wewnątrz znacznie poprawią wydajność całego systemu. Nie popełniaj błędu polegającego na swobodnym traktowaniu rozmieszczenia głośników. Wszystko zależy od lokalizacji, lokalizacji, lokalizacji!

3. Pomijanie kalibracji odbiornika i telewizora

Wszyscy chcemy przejść do części rozrywkowej, ale potrzeba tylko trochę cierpliwości, aby uzyskać optymalne rezultaty. Nie pomijaj kalibracji swojego odbiornika, jak również telewizora. Ustawienia kalibracji w odbiorniku są dość powszechne w dzisiejszych czasach. Nawet niektóre odbiorniki klasy podstawowej są dostarczane z mikrofonem do ustawień i pewnym poziomem automatycznej kalibracji Audessy. Polecam Audessy i stwierdzam, że skalibruje on odbiornik do zadowalających ustawień i dostosuje system głośników do Twojego pokoju. Jedną z porad jest użycie mikrofonu do odizolowania mikrofonu Audessy, aby uzyskać najlepszą wydajność. Umieszczenie mikrofonu na tylnej kanapie nie jest najlepszym rozwiązaniem, ponieważ wszelkie przeszkody mogą wpłynąć na jakość tonów testowych potrzebnych do konfiguracji. Zawsze zalecam klientom użycie statywu, jeśli to możliwe i umieszczenie końcówki mikrofonu dokładnie w miejscu, w którym będzie znajdowała się ich głowa podczas siedzenia. Ostatnią rzeczą, o której należy pamiętać podczas korzystania z Audessy jest ściszenie poziomu subwoofera do 1/3 lub 1/2 głośności i zawsze podwójne sprawdzenie poziomu kanałów po zakończeniu kalibracji. Jeśli zauważysz duże różnice w poziomie głośności, szczególnie z głośników surround lub subwoofera, istnieje prawdopodobieństwo, że nie uzyskałeś czystego odczytu i powinieneś spróbować ponownie.

Kalibracja telewizora jest czymś, co polecam każdemu, kto kupuje nowy telewizor. Telewizory po wyjęciu z pudełka są zazwyczaj ustawione na jakiś rodzaj super jasnego ustawienia, które wyróżniałoby je w dużym sklepie detalicznym. Proszę, poświęć trochę czasu i skalibruj swoje główne wejście HDMI w ustawieniach zaawansowanych. To co polecam zrobić, to poszukać na forum AVS lub Cnet recenzji telewizorów na temat Twojej marki i modelu, a często znajdziesz kogoś, kto opublikuje przewodnik kalibracji ISF ze wszystkimi potrzebnymi numerami. Odłóż na bok około 30 minut i przejdź przez 100 lub tak ustawień i będziesz zaskoczony różnicą w jakości obrazu. Byłem sceptyczny, kiedy kupiłem mój pierwszy wyświetlacz 1080p, ale po przejściu przez ustawienia ISF obraz był bardziej zrównoważony, szczegółowy i realistyczny.

4. Używanie niewłaściwych kabli audio

Jest to drażliwy temat, ponieważ podczas gdy uważam, że istnieje prawdziwa korzyść z używania dobrze zbudowanych kabli audio i przewodów głośnikowych o większym przekroju, jestem nieco sceptyczny w odniesieniu do kabli cyfrowych. W mojej opinii najbardziej znamienne są "high-endowe" kable HDMI. Częstym błędem w kinie domowym jest wydawanie więcej i więcej na kable HDMI, kiedy ten sam sygnał o tej samej jakości można uzyskać z kabla ogólnego przeznaczenia za ułamek ceny. Istnieją różne poziomy funkcji w ramach HDMI, ale zawsze wybieraj kable HDMI o najwyższym poziomie funkcji, jaki możesz uzyskać. Poszukaj kabli, które obsługują "wysoką prędkość" Ethernet, 3D i ARC.

5. Używanie słabych materiałów źródłowych

Zdarza się to częściej niż chciałbym przyznać, ale często zdarza się, że pomagam klientowi złożyć system idealny dla jego potrzeb, a on oddzwania do mnie z uczuciem lekkiego niedosytu z powodu dźwięku. Kiedy pytam, co gra, zwykle jest to niskiej jakości mp3... westchnienie. Innym częstym problemem jest używanie twojego wspaniałego telewizora HDTV 1080p do oglądania telewizji o standardowej rozdzielczości; wygląda to okropnie. Pamiętaj: Jakość na wejściu, jakość na wyjściu. Poświęciłeś czas i pieniądze na swój sprzęt, więc upewnij się, że używasz wysokiej jakości materiałów źródłowych! Zasługujesz na to! HDTV i Blu Ray dla Twojego telewizora i CD, SACD lub bezstratne pliki audio do pobrania dla muzyki. Twoje oczy i uszy będą ci wdzięczne, a twój system to pochłonie!