Jak przyszłościowo zabezpieczyć swój amplituner kina domowego Zakup przez Aperion Audio 30 kwietnia 2018 r.

Około trzy lata temu pisaliśmy o czasami zniechęcającym zadaniu wyboru amplitunera kina domowego. Zła wiadomość jest taka, że stało się ono nieco bardziej skomplikowane. Dobrą wiadomością jest to, że amplitunery AV nadal ewoluowały z mnóstwem wspaniałych nowych funkcji.

Odbiornik AV jest zazwyczaj "centrum nerwowym" konfiguracji audio. Większość z Was prawdopodobnie będzie go używać do odtwarzania muzyki, telewizji i filmów. W zależności od tego, które z nich są dla Ciebie najważniejsze (być może wszystkie są równie ważne), możesz poszukiwać określonych typów łączności, formatów surround, liczby kanałów i łączności sieciowej.

Chcielibyśmy omówić niektóre z ważnych rzeczy, na które należy zwrócić uwagę przy wyborze najlepszego domowego amplitunera audio dla Twojego domu. Niezależnie od tego, czy chcesz uaktualnić istniejący sprzęt, czy planujesz zupełnie nową konfigurację kina domowego, jest kilka nowych elementów i funkcji do rozważenia.

Weźmy szybkie spojrzenie na niektóre z nich.

Łączność

W amplitunerach AV chodzi przede wszystkim o łączność.

Jeśli chcesz mieć najnowszą, przyszłościową łączność, warto zwrócić uwagę na modele obsługujące HDMI 2.0 i HDCP 2.2. Nie wdając się w szczegóły, HDMI 2.0 jest tym, czego potrzebujesz, aby obsłużyć większą przepustowość potrzebną do uzyskania prawdziwej rozdzielczości 4K przy dużej liczbie klatek na sekundę, a HDCP dotyczy wymaganej ochrony przed kopiowaniem, obowiązującej dla treści takich jak nadchodzący 4K Blu-Ray.

Jeśli nie przywiązujesz do tego wagi, praktycznie wszystkie amplitunery obsługują standard HDMI 1.4, który jest wystarczający dla wszystkich treści HD. Również na froncie wideo, możliwość skalowania w górę może być ważna. Jeśli masz nowy zestaw 4K, amplituner może przeskalować materiały wideo o niższej jakości do jakości zbliżonej do 4K. Telewizory 4K również to robią, ale w odbiornikach wyższej klasy jakość chipsetu upscalującego może być lepsza. Zobaczysz, że sprzedawcy reklamują upscaling z chipsetów takich jak HQV i Qdeo. W wielu przypadkach te układy w odbiorniku mogą pozwolić na bardziej precyzyjną kontrolę jakości obrazu.

W ciągu ostatnich kilku lat łączność z siecią i urządzeniami rozszerzyła się praktycznie na cały zakres większości amplitunerów AV. Oto kilka rzeczy, które możesz chcieć rozważyć:

Bluetooth - wiele amplitunerów oferuje Bluetooth wbudowany lub za pośrednictwem dodatkowego klucza sprzętowego. Bluetooth ułatwia strumieniowanie dźwięku w zasięgu 30 do 40 stóp z większości tabletów, smartfonów i laptopów.

WiFi - wiele odbiorników, jeśli nie większość, posiada złącze Ethernet do podłączenia do sieci. Wbudowane WiFi staje się coraz bardziej standardem i znacznie ułatwia integrację w konfiguracji, jeśli połączenie przewodowe nie jest dostępne.

AirPlay - bezprzewodowy format strumieniowania Apple działa przez sieć WiFi i jako taki nie jest ograniczony na odległość jak Bluetooth. Jeśli korzystasz z produktów Apple, takich jak iTunes, iPhone'y, iPady itp., obsługa Airplay jest bardzo wygodna, ponieważ umożliwia przesyłanie strumienia dźwięku z urządzenia bezpośrednio do amplitunera AV.

DLNA - ten standard najlepiej sprawdza się w przypadku własnych treści audio, umożliwiając strumieniowe przesyłanie dźwięku z komputera lub innego serwera DLNA (np. NAS) do amplitunera.

Spotify Connect - jeśli jesteś fanem popularnego serwisu muzycznego Spotify, ta funkcja pojawia się w coraz większej liczbie modeli. Pozwala ona na przesyłanie treści Spotify do amplitunera, używając telefonu lub tabletu jako pilota. Działa tylko z płatną usługą Spotify premium.

Pandora - ta usługa zazwyczaj nie wymaga opłaty za korzystanie z niej i jest wbudowana w większość obecnych odbiorników.

USB - większość współczesnych amplitunerów posiada złącze USB do podłączenia iPhone'a lub iPoda, a czasem innych odtwarzaczy muzycznych. Ponadto wiele z nich obsługuje odczyt plików audio z pamięci flash lub dysku twardego przez to złącze. Czasami to złącze USB było wykorzystywane do obsługi kluczy WiFi. Modele z wyższej półki są obecnie wyposażone w obsługę USB DAC, gdzie można podłączyć dźwięk z komputera PC lub Mac bezpośrednio do amplitunera. Dla niektórych audiofilów, możliwość korzystania z ulubionych odtwarzaczy muzycznych na komputerze jest najlepszym rozwiązaniem, przy jednoczesnym wykorzystaniu doskonałej konwersji cyfrowo-analogowej amplitunera.

Tryby Surround i High Definition Audio

Marantz SR5010 z obsługą Dolby Atmos

Wszystkie amplitunery AV są nastawione na dostarczanie dźwięku przestrzennego. Obecnie mamy do wyboru amplitunery od 5.1 do 11.2, które oferują całą gamę możliwości, od starego dobrego 5.1 Dolby Digital do Dolby Atmos i DTS:X. Jeśli nie zamierzasz mieć głośników wysokościowych oraz wielu głośników tylnych i bocznych, możesz nie potrzebować niektórych z nowszych formatów.

Prawie wszystkie obecne amplitunery obsługują Dolby TruHD i DTS MA HD, które są standardowymi formatami wysokiej rozdzielczości dla filmów Blu-Ray. Większość posiada również wiele innych formatów surround, które albo wzmacniają Dolby Digital albo zwykłe 2-kanałowe stereo muzyki lub filmów. Jeśli uważasz, że kiedyś będziesz chciał skorzystać z najnowszych formatów, takich jak Atmos, możesz rozważyć zakup tego urządzenia już teraz.

Sprawdź nasze odbiorniki Marantz z obsługą Atmos tutaj (odbiorniki z obsługą Atmos są oznaczone etykietą).

Przemysł muzyczny i elektroniki użytkowej również kładzie większy nacisk na jakość dźwięku, po latach skupiania się na wygodzie i przenośności z MP3 i innymi cyfrowymi formatami audio. Obecny nacisk na wysoką rozdzielczość dźwięku polega na wprowadzeniu lepszej jakości dźwięku do nagrań dwukanałowych. Wiele amplitunerów obsługuje obecnie bezstratny dźwięk 24bit/192khz w popularnych formatach, takich jak FLAC, który może wnieść do muzyki więcej głębi i bogactwa. Choć treści te nie są tak łatwo dostępne, jeśli uważasz się za audiofila, możesz chcieć ich poszukać, ponieważ jest prawdopodobne, że rosnąca popularność dźwięku o wysokiej rozdzielczości umożliwi w nadchodzących latach udostępnienie większej ilości treści zarówno poprzez pobieranie, jak i strumieniowanie.

Wbudowane usługi internetowe

W ciągu ostatnich kilku lat. Amplitunery AV posiadają wbudowaną obsługę popularnych serwisów muzycznych i dźwiękowych, takich jak Pandora, Spotify, Slacker i Sirius/XM. Dostępność tych usług różni się w zależności od modelu i producenta, ale jeśli regularnie korzystasz z jednego lub kilku z nich, posiadanie ich wbudowanych może być bardzo wygodne.

Pilot zdalnego sterowania

Przez lata wiele modeli amplitunerów z wyższej półki posiadało wiele możliwości integracji z systemami sterowania domem. W wielu przypadkach porty wejściowe IR pozwalały na ukrycie ich w szafkach i sterowanie za pomocą dostosowanych systemów zdalnego sterowania. Niektóre posiadały specjalne porty do sterowania poprzez wyrafinowane systemy automatyki domowej, takie jak Crestron i AMX. Jednak łączność sieciowa sprawiła, że ten rodzaj wyrafinowanego sterowania jest w zasięgu każdego. Większość nowych amplitunerów sieciowych posiada również towarzyszące im aplikacje dla systemów iOS i Android, które pozwalają na szeroki zakres sterowania za pomocą smartfona lub tabletu. Można zmieniać wejścia i formaty surround, regulować głośność, uruchamiać i sterować usługami takimi jak Pandora, przesyłać dźwięk z komputera podłączonego do sieci i wiele innych. Niektóre modele z wyższej półki pozwalają na sterowanie z poziomu przeglądarki internetowej, w tym na dokonywanie zmian w konfiguracji dźwięku przestrzennego.

Chociaż zajęłoby to więcej miejsca niż mamy tutaj, aby omówić wszystkie te funkcje w sposób bardziej szczegółowy, wystarczy powiedzieć, że jeśli nie patrzyłeś na odbiorniki AV w ciągu ostatnich pięciu lat, możesz być zaskoczony niektórymi nowymi funkcjami. Najlepsze jest to, że wiele z opisanych powyżej funkcji było oferowanych tylko w modelach high-end zaledwie kilka krótkich lat temu, a teraz pojawiają się w przystępnych punktach cenowych.